OZON – WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

OZON – WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Ozon skuteczne niszczy substancje organiczne i nieorganiczne.

Ozon jest wytwarzany przez błyskawicę, promienie ultrafioletowe od Słońca przechodzące przez atmosferę, z promieniowania UV wytwarzanego przez specjalne żarówki lub z wyładowań koronowych wysokiego napięcia w atmosferze zawierającej tlen. Jest bardzo niestabilny i szybko wraca do tlenu. Ma bardzo charakterystyczny zapach i łatwo go rozpoznać na poziomach znacznie poniżej zakresu toksycznego.

Ozon jest bezpiecznym środkiem dezynfekującym produkty spożywcze, czysty sprzęt, sterylizuje wodę do butelkowania i dezynfekcji wody o wysokiej czystości, wykorzystywanej do produkcji produktów farmaceutycznych i zdrowotnych. Jest wykonany z tlenu w powietrzu i musi być wykonany i używany na miejscu ze względu na bardzo krótki okres półtrwania. Każdy niewykorzystany ozon szybko wraca do tlenu, nie pozostawiając żadnych pozostałości, co czyni go przyjaznym dla środowiska środkiem dezynfekującym.

ozonowanie

Ozon jest z powodzeniem stosowany od ponad 100 lat jako utleniacz i środek dezynfekujący w wielu gałęziach przemysłu. Jest zwolniony przez USEPA od wszelkich raportów, zatwierdzonych przez FDA jako środek przeciwdrobnoustrojowy do bezpośredniego kontaktu z żywnością i certyfikowany przez USDA jako ekologiczny. Jest około 3000 razy szybszy od chloru przy zabijaniu bakterii, inaktywuje wirusy i zabija zarodniki pleśni.

Ozon jest drugim najsilniejszym utleniaczem obok fluoru i jest o 150% silniejszy niż chlor. Aplikacje wymagające silnego i szybkiego środka dezynfekującego mogą korzystać z właściwości ozonu. Fakt, że tlen jest jedynym składnikiem ozonu zapewnia, że ​​obrabiane przedmioty pozostaną wolne od reszt chemicznych. Poniższy wykres porównuje potencjał utleniania wielu znanych utleniaczy.

Ozonowanie to najskuteczniejsza i ekologiczna metoda dezynfekcjioczyszczania i odświeżania powietrza.

Ozon usuwa nieprzyjemne zapachy : dym papierosowy, fetory i odory, zabieg ozonowania służy również do eliminacji grzybów i ich przetrwalników, bakterii, wirusów, roztoczy. Polecany jest szczególnie alergikom – niszczy prawie wszystkie alergeny z otoczenia. Ozonowanie to najskuteczniejsza i ekologiczna metoda dezynfekcji, oczyszczania i odświeżania powietrza. Do zabiegu wykorzystywany jest ozon, gaz o silnych właściwościach utleniających i biobójczych.